Tobias Andersson (SD)

Tobias Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra, plats 341
Titel Ekonom.
Född år 1996
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tobias.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2019/20:27 av Tobias Andersson (SD) 11 oktober 2019 Demonstration och demokrati
Debatt om förslag 2018/19:NU13 4 juni 2019 Handelspolitik
Interpellationsdebatt 2018/19:233 av Tobias Andersson (SD) 29 maj 2019 Ytterligare krav i handelsavtal
Interpellationsdebatt 2018/19:185 av Tobias Andersson (SD) 26 april 2019 Nedskärningar inom psykiatrin

Stigande ungdomsarbetslöshet

Skriftlig fråga 2019/20:214 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:214 Stigande ungdomsarbetslöshet av Tobias Andersson SD till Finansminister Magdalena Andersson S I spåren av att Sveriges industrikonjunktur försvagas, bland annat till följd av impulser från en dämpad och bitvis orolig världsekonomi, stiger arbetslösheten. Särskilt bekymmersamt är det att arbetslösheten,

Inlämnad: 2019-10-18 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:214 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Brottslighet riktad mot handeln

Skriftlig fråga 2019/20:213 av Tobias Andersson (SD)

Fråga 2019/20:213 Brottslighet riktad mot handeln av Tobias Andersson SD till Näringsminister Ibrahim Baylan S Att det ska vara tryggt att driva företag i Sverige är något som de flesta önskar. Verkligheten ser annorlunda ut. Snatteri, hot och rån är i dag vardag för alltför många handlare. I vissa särskilt utsatta områden

Inlämnad: 2019-10-18 Svarsdatum: 2019-10-30 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2019/20:213 av Tobias Andersson (SD) (pdf, 88 kB)

med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik

Motion 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. SD med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att främja kvinnors och flickors rättigheter globalt och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. (SD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3396 av Sara Gille m.fl. (SD) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se