Tobias Billström (M)

Tobias Billström (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun, plats 123
Titel Fil.mag, MPhil.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865246
E-post tobias.billstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Gruppledare
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-09-28
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman 2014-09-29 – 2017-10-10
    • Moderaterna

    • Gruppledare 2017-10-03 –
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2003-11-24 – 2005-04-05
    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-11-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2005-04-06 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2005-04-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2015-03-11 – 2018-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Vice ordförande 2015-12-10 – 2017-11-17
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2016-12-01 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ledamot 2017-10-13 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2017-10-13 –
    • Justitiedepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2014-09-28
    • Migrations- och arbetsmarknadsminister 2010-07-07 – 2010-10-05
    • Statsråd 2006-10-06 – 2010-07-06
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Migrations- och arbetsmarknadsminister 2010-07-07 – 2010-10-05

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot utbildningsutskottet 03-05 och socialförsäkringsutskottet 05-06. Suppleant kulturutskottet 02-05, arbetsmarknadsutskottet 02-06, utbildningsutskottet 02-03, utrikesutskottet 14- och EU-nämnden 15-. Vice ordförande i Europarådets svenska delegation 15-. Statsråd (migrationsminister), Justitiedepartementet 061006-140928. Statsråd och chef (arbetsmarknadsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 100707-101005. Förste vice talman 14-.
  • Föräldrar

    Yrkesläraren Lennart Billström och förskolläraren Birgitta Billström, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Malmö latinskola, 92. Fil.kand., Lunds universitet 00. Master of Philosophy, University of Cambridge 02. Fil.mag., Lunds universitet 02.
  • Anställningar

    Politisk redaktör, Norrbottens-Kuriren 99. Projektanställd, Inventum Scandinavia AB 00, Ehrenberg Marketing och Kommunikation AB 00-01. Politisk redaktör, Nordvästra Skånes Tidningar 01.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Jämställdhetsrådet 02-06 och Migrationsverkets styrelse 05-06. Ordförande för den parlamentariska EU-kommittén.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Malmö 98-02. Ledamot, valberedningen 98-02 och utbildningsnämnden 99-02, vice ordförande 99-02. 1:e vice ordförande, stadsdelsfullmäktige Oxie 95-98. Ombud, Kommunförbundet Skåne 99-02. Ledamot, kulturnämnden, Region Skåne 99-01.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande för Moderaterna i Malmö 03-07. Vice President of the European People's Party (EPP) 12-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En nationell Öresundsagenda

Motion 2019/20:3100 av Noria Manouchi m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3100 av Noria Manouchi m.fl. M En nationell Öresundsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om framtagandet av en nationell Öresundsagenda för att intensifiera arbetet med att skapa ökade förutsättningar för fortsatt integration och tillkännager


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3100 av Noria Manouchi m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3100 av Noria Manouchi m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

En utrikespolitik utifrån svenska intressen

Motion 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. M En utrikespolitik utifrån svenska intressen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges utrikespolitik ska utgå från svenska intressen och värden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: JuU UU 2019/20:UU2

Motion 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 105 kB) Motion 2019/20:2830 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 207 kB)

Bättre infrastruktur i Skåne

Motion 2019/20:2837 av Boriana Åberg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:2837 av Boriana Åberg m.fl. M Bättre infrastruktur i Skåne Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att prioritera infrastruktursatsningar i Skåne och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: TU

Motion 2019/20:2837 av Boriana Åberg m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:2837 av Boriana Åberg m.fl. (M) (pdf, 99 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se