Tomas Högström (M)

Tomas Högström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västmanlands län
Titel postiljon
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1993-11-08 – 1993-12-08
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-11-08 – 1993-12-08
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2005-10-27 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2005-10-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1993-11-08 – 1993-12-08
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-02-06
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-03-21
    • Ledamot 1996-02-07 – 1998-10-04
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2003-02-04 – 2005-10-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

ESS-brev till statsråd

Skriftlig fråga 2005/06:1851 av Högström, Tomas (m)

den 19 juni Fråga 2005/06:1851 av Tomas Högström m till justitieminister Thomas Bodström s ESS-brev till statsråd Under våren har jag blivit kontaktad av medborgare som i särskilda skrivelser till olika statsråd försökt framföra sina synpunkter, förslag och idéer via brev med mottagningsbevis, så kallade ESS-brev.

Inlämnad: 2006-06-19 Besvarare: Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2005/06:100 2006 års ekonomiska vårproposition

Motion 2005/06:Fi13 av Mikael Odenberg m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslag om ändring i lagen 2003:113 om elcertifikat punkt 8Riksdagen avslår förslag om ändring i lagen 2006:000 om ändring i lagen 2003:113 om elcertifikat punkt 11Riksdagen avslår förslag om att Boverket, Skogsstyrelsen och Jordbruksverket får ge bidrag till vissa miljöorganisationer


Utskottsberedning: 2005/06:FiU21 2005/06:NU17
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2005/06:Fi13 av Mikael Odenberg m.fl. (m) (doc, 48 kB) Motion 2005/06:Fi13 av Mikael Odenberg m.fl. (m) (pdf, 185 kB)

med anledning av prop. 2005/06:147 Lag om tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher

Motion 2005/06:Kr23 av Gunnar Axén m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att avslå proposition 2005/06:147. Riksdagen beslutar att upphäva lagen 1969:612 om förbud mot professionell boxning i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering Regeringen föreslår i proposition 2005/06:147 en ny lag om tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher.


Utskottsberedning: 2005/06:KrU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Kr23 av Gunnar Axén m.fl. (m) (doc, 55 kB) Motion 2005/06:Kr23 av Gunnar Axén m.fl. (m) (pdf, 201 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.