Tomas Kronståhl (S)

Tomas Kronståhl (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 61
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tomas.kronstahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 9 maj 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:UbU12 3 april 2019 Vuxenutbildning
Debatt om förslag 2018/19:UbU6 27 februari 2019 Lärosätenas lokalförsörjning
Frågestund 14 februari 2019 Frågestund

Instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen

Motion 2019/20:3287 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3287 av Laila Naraghi m.fl. S Instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen och tillkännager detta för


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3287 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3287 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Förbud mot införsel av kärnvapen

Motion 2019/20:3273 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3273 av Laila Naraghi m.fl. S Förbud mot införsel av kärnvapen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beakta behovet av ett tillägg i lagen 1984:3 om kärnteknisk verksamhet som förbjuder införsel av kärnvapen i landet, likt den finska lagstiftningen,


Utskottsberedning: UU

Motion 2019/20:3273 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3273 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Konkurrensneutralitet mellan medieföretag verksamma i Sverige

Motion 2019/20:3271 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3271 av Laila Naraghi m.fl. S Konkurrensneutralitet mellan medieföretag verksamma i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över globala digitala reklam- och medieleverantörers beskattning i Sverige för att stärka konkurrensneutraliteten


Utskottsberedning: SkU

Motion 2019/20:3271 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3271 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se