Tony Haddou (V)

Tony Haddou (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 335
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post tony.haddou[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2018/19:302 av Tony Haddou (V) 24 september 2019 Aggressiv skatteplanering
Interpellationsdebatt 2018/19:310 av Tony Haddou (V) 12 september 2019 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag
Debatt om förslag 2018/19:SkU21 28 maj 2019 Återinförd skattereduktion för gåvor till ideell verksamhet

med anledning av prop. 2019/20:23 Skyldigheter för kreditinstitut att tillhandahålla kontanttjänster

Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:23 Skyldigheter för kreditinstitut att tillhandahålla kontanttjänster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla institut som tillhandahåller betalkonton med grundläggande funktioner

2019-10-15

Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 89 kB) Motion 2019/20:3390 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 88 kB)

med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande

Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2019/20:10 Ett socialt hållbart eget boende för asylsökande. 2  Inledning Regeringen föreslår i proposition


Utskottsberedning: 2019/20:SfU11

Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3382 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Arbetstidsförkortning

Motion 2019/20:1620 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:1620 av Ali Esbati m.fl. V Arbetstidsförkortning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör tillsätta en utredning med uppdrag att belysa möjligheterna för en generell arbetstidsförkortning och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: AU

Motion 2019/20:1620 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:1620 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se