Ulf Kristersson (M)

Ulf Kristersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 50
Titel Civilekonom.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864288
E-post ulf.kristersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Partiledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2000-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Moderaterna

    • Partiledare 2017-10-01 –
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2017-10-10
    • Ledamot 2014-12-15 – 2014-12-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-04-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2017-11-22 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2017-12-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-12-14 – 2018-10-09
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2014-10-03

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 91-00 och 14- (statsrådsersättare 911005-941003). Ledamot socialförsäkringsutskottet 94-00. Vice ordförande finansutskottet 14-17 och arbetsmarknadsutskottet 14. Suppleant socialförsäkringsutskottet 91-94, utbildningsutskottet 91-98 och arbetsmarknadsutskottet 95-98. Ledamot Utrikesnämnden 17- och krigsdelegationen 17-. Suppleant Riksdagens revisorer 94-00. Partiledare Moderaterna 17-. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 101006-141003.
  • Föräldrar

    Fil.kand. Lars Kristersson och adjunkten Karin Axelsson.
  • Utbildning

    Gymnasieexamen, S:t Eskils skola, Eskilstuna 83. Värnplikt som plutonchef, S 1, Enköping 83-84. Ekonomexamen, Uppsala universitet 85-88.
  • Anställningar

    Chef public affairs/informationsdirektör, Connecta/Adcore-koncernen 00-01. Kommunikationskonsult, Nextwork AB 01-02. Marknadschef, näringslivets tankesmedja Timbro 95-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Premiepensionsmyndigheten 99. Ledamot, Kommittén för översyn av studiestödssystemet 95-96.
  • Kommunala uppdrag

    Finanskommunalråd, Strängnäs 02-06. Socialborgarråd, Stockholm 06-10.
  • Litteratur

    Klyftan mellan väljare och valda (88), Generationskriget (93, tillsammans med andra), Det socialpolitiska arvet (94), Non-working generation (94) och Ett brutet löfte (95, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4727 av Ulf Kristersson och Elisabeth Svantesson (båda M)

Motion till riksdagen 2021/22:4727 av Ulf Kristersson och Elisabeth Svantesson båda M med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition Innehåll Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1. Inledning 2. Det ekonomiska läget Ökade risker i ekonomin Offentliga finanser 3. Inriktning för den ekonomiska


Utskottsberedning: 2021/22:FiU20

Motion 2021/22:4727 av Ulf Kristersson och Elisabeth Svantesson (båda M) (docx, 125 kB) Motion 2021/22:4727 av Ulf Kristersson och Elisabeth Svantesson (båda M) (pdf, 222 kB)

Så får vi ordning på Sverige - Hälso- och sjukvård

Motion 2021/22:4042 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4042 av Ulf Kristersson m.fl. M Så får vi ordning på Sverige Hälso- och sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram ett nationellt mål gällande vårdköerna och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2021/22:SoU11 2021/22:SoU13 2021/22:SoU14 2021/22:SoU15 2021/22:SoU16 2021/22:SoU17
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): 12 avslag, 1 bifall, 19 saknar beslutsinformation

Motion 2021/22:4042 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 114 kB) Motion 2021/22:4042 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 225 kB)

Så får vi ordning på Sverige – Integration

Motion 2021/22:4033 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4033 av Ulf Kristersson m.fl. M Så får vi ordning på Sverige Integration Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att målet med invandringen sammantaget ska vara bra för Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2021/22:AU2 2021/22:AU6 2021/22:AU9 2021/22:CU5 2021/22:JuU17 2021/22:JuU26 2021/22:KrU2 2021/22:KU27 2021/22:KU29 2021/22:SfU13 2021/22:SfU17 2021/22:SfU20 2021/22:SfU20,2021/22:SfU13 2021/22:SfU28 2021/22:SkU13 2021/22:SkU14 2021/22:SkU17 2021/22:SoU15 2021/22:SoU19 2021/22:UbU13 2021/22:UbU14 2021/22:UbU15 2021/22:UbU16 2021/22:UbU19 2021/22:UbU29 2021/22:UbU30
Riksdagsbeslut (57 yrkanden): 48 avslag, 2 bifall, 7 saknar beslutsinformation

Motion 2021/22:4033 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 125 kB) Motion 2021/22:4033 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 244 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.