Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

antagningen till högskolan

Skriftlig fråga 1997/98:967 av Melin, Ulf (m)

Fråga 1997/98:967 av Ulf Melin m till utbildningsministern om antagningen till högskolan den 29 juli I ett pressmeddelande i dag, den 28 juli 1998, kommenterar Carl Tham VHS, Verket för högskoleservice, statistik för höstens antagning till högskolan. Bl.a. gläds ministern över det faktum att det har skett en utjämning

Inlämnad: 1998-07-29 Besvarare: statsrådet Ylva Johansson (S)

möjlighet att höja betyg i gymnasieskolan

Skriftlig fråga 1997/98:746 av Melin, Ulf (m)

Fråga 1997/98:746 av Ulf Melin m till statsrådet Ylva Johansson om möjlighet att höja betyg i gymnasieskolan Många gymnasieelever vill kunna läsa upp sina betyg under gymnasietiden och därmed få större möjlighet att bli antagna direkt till högskolan. Denna möjlighet har regeringen avskaffat. Därför tvingas många elever

Inlämnad: 1998-05-14 Besvarare: statsrådet Ylva Johansson (S)

antagning till högre utbildning

Skriftlig fråga 1997/98:745 av Melin, Ulf (m)

Fråga 1997/98:745 av Ulf Melin m till utbildningsministern om antagning till högre utbildning De nya urvalsreglerna till universitet och högskolor missgynnar dem som söker direkt från gymnasiet till högre utbildning med de nya bokstavsbetygen eftersom de är placerade i en egen kvotgrupp, som är för liten. Siffror från

Inlämnad: 1998-05-14 Besvarare: utbildningsminister Carl Tham (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se