Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. (kompletteringspropositionen)

Motion 1988/89:Ub37 av Ann-Cathrine Haglund m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Ub37 av Ann-Cathrine Haglund m. fl. m med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. kompletteringspropositionen Inledning Förstärkning av forsknings- och utvecklingssamarbetet


Utskottsberedning: -----1988/89:FiU30 1988/89:UbU32
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:Ub37 av Ann-Cathrine Haglund m. fl. (m) (pdf, 113 kB)

med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1988/89:A14 av Sonja Rembo m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:Al 4 av Sonja Rembo m. fl. m med anledning av prop. 1988/89:150 med förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1989/90, m.m. kompletteringsproposition Regeringens arbetsmarknadspolitik Såväl i budgetproposition


Utskottsberedning: ----1988/89:AU21 1988/89:FiU30
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:A14 av Sonja Rembo m. fl. (m) (pdf, 167 kB)

med anledning av prop. 1988/89:125 med förslag om tilläggsbudget II till statsbudgeten för budgetåret 1988/89

Motion 1988/89:A11 av Sonja Rembo m. fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1988/89:A11 av Sonja Rembo m. fl. m med anledning av prop. 1988/89:125 med förslag om tilläggsbudget II till statsbudgeten för budgetåret 1988/89 Regeringen aviserar i propositionen förändringar av organisationen av de regionala skyddsombuden.


Utskottsberedning: --1988/89:AU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1988/89:A11 av Sonja Rembo m. fl. (m) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se