Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 1996/97:64 Alternativ till traditionell burhållning av höns

Motion 1996/97:Jo8 av Ulf Melin och Rune Rydén (m)

Motion till riksdagen 1996/97:Jo8 av Ulf Melin och Rune Rydén m med anledning av skr. 1996/97:64 Alternativ till traditionell burhållning av höns Det är ingen överdrift att påstå att det beslut som riksdagen fattade 1988 om en ny djurskyddslag vad gäller förbudet att hålla höns i bur var förhastat. Under den tid som


Utskottsberedning: -1996/97:JoU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:53 Infrastrukturinriktning för framtida transporter

Motion 1996/97:T18 av Göte Jonsson och Ulf Melin (m)

Motion till riksdagen 1996/97:T18 av Göte Jonsson och Ulf Melin m med anledning av prop. 1996/97:53 Infrastrukturinriktning för framtida transporter Götalandsbanan Enligt infrastrukturpropositionen gör regeringen den bedömningen att Götalandsbanan utgör en komplettering av nuvarande järnvägar genom folkrika tätortsregioner


Utskottsberedning: -1996/97:TU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1996/97:53 Infrastrukturinriktning för framtida transporter

Motion 1996/97:T10 av Ulf Melin och Göte Jonsson (m)

Motion till riksdagen 1996/97:T10 av Ulf Melin och Göte Jonsson m med anledning av prop. 1996/97:53 Infrastrukturinriktning för framtida transporter Projekt Europakorridoren en frivillig sammanslutning av kommuner, landsting, länsstyrelser och handelskamrar i södra Sverige har sedan drygt tre år arbetat för att ge


Utskottsberedning: -1996/97:TU7
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.