Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hälsohögskolan i Jönköping

Motion 2000/01:Ub405 av Anders Björck (m)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub405 av Björck, Anders m Hälsohögskolan i Jönköping Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att utreda möjligheten att inlemma Hälsohögskolan i Stiftelsen Högskolan i Jönköping. Motiven för vårt förslag På initiativ från


Utskottsberedning: -2000/01:UbU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Götalands- och Europabanan

Motion 2000/01:T508 av Ulf Melin och Anders Björck (m)

Motion till riksdagen 2000/01:T508 av Melin, Ulf m Götalands- och Europabanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att utreda projektet Götalandsbanan och Europabanan. Motiven för våra förslag Den nya förbindelsen över Öresund är ett viktigt


Utskottsberedning: -2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Riksväg 26 och 27 samt länsväg 604

Motion 2000/01:T328 av Anders Björck (m)

Motion till riksdagen 2000/01:T328 av Björck, Anders m Riksväg 26 och 27 samt länsväg 604 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av satsningar på riksväg 26 och 27 samt länsväg 604. Vägnätet i GGVV-området Gemensamt för riksväg 26 och 27 samt


Utskottsberedning: -2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se