Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1989/90:Fi67 av Sonja Rembo m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen av Sonja Rembo m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1990/91, m.m. kompletteringsproposition Mot. 1989/90 Fi6769 De grundläggande principerna för moderat arbetsmarknadspolitik


Utskottsberedning: --------1989/90:FiU40
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Fi67 av Sonja Rembo m.fl. (m) (pdf, 185 kB)

med anledning av prop. 1989/90:146 1989/90

Motion 1989/90:Jo81 av Anders G Högmark och Ulf Melin (båda m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Jo81 av Anders G Högmark och Ulf Melin båda m med anledning av prop. 1989/90:146 1989/90 Livsmedelspolitiken Jo81-84 En omläggning av jordbrukspolitiken som den presenteras i regeringens proposition 1989/90:146 rymmer såväl hot


Utskottsberedning: --1989/90:JoU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Jo81 av Anders G Högmark och Ulf Melin (båda m) (pdf, 91 kB)

med anledning av prop. 1989/90:110 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning

Motion 1989/90:Sk71 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. (m)

Observera att dokumentet är inskannat och fel kan förekomma. Motion till riksdagen 1989/90:Sk71 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. m med anledning av prop. 1989/90:110 Reformerad inkomst- och företagsbeskattning För att främja samarbete inom forskningen gäller för närvarande regler som innebär att utländska gästforskare


Utskottsberedning: -1989/90:SkU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Motion 1989/90:Sk71 av Ann-Cathrine Haglund m.fl. (m) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se