Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Avskiljande av studerande från högskoleutbildning

Motion 1993/94:Ub604 av Christer Lindblom (fp) och Ulf Melin (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub604 av Christer Lindblom och Ulf Melin fp, m Avskiljande av studerande från högskoleutbildning Frågor om avskiljande av studenter från studierna prövas av en för högskolan gemensam nämnd. Förutsättningarna för avskiljande regleras i högskolelagen 1992:14344 kap 6 där det framgår att


Utskottsberedning: -1993/94:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Kapitalförstöring av vägarna

Motion 1993/94:T323 av Ingrid Hemmingsson och Ulf Melin (m)

Motion till riksdagen 1993/94:T323 av Ingrid Hemmingsson och Ulf Melin m Kapitalförstöring av vägarna Regeringen har ökat anslagen kraftigt för investering i nya vägar. Det är mycket glädjande. En förutsättning för en ordentlig och varaktig ekonomisk tillväxt är att Sverige har väl fungerande transporter. Ett stort


Utskottsberedning: -1993/94:TU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Vistelsebegreppet i socialtjänstlagen

Motion 1993/94:So240 av Ulf Melin (m)

Motion till riksdagen 1993/94:So240 av Ulf Melin m Vistelsebegreppet i socialtjänstlagen Runt om i landet pågår arbetet med att avveckla vårdhemmen för psykiskt utvecklingsstörda och i stället flytta ut patienterna i gruppbostäder eller till egna bostäder. Denna process har skapat problem framförallt när det gäller


Utskottsberedning: -1993/94:SoU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se