Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hundregistret

Motion 1993/94:Sk604 av Ulf Melin (m) och Christer Lindblom (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Sk604 av Ulf Melin och Christer Lindblom m, fp Hundregistret Lagen om hundregister, i dagligt tal kallad hundskatten, tillkom 1923. Vid lagens tillkomst fanns det säkert bärande motiv för dess införande. I dag finns det, enligt vår mening, inga rimliga skäl att registrera sällskapshundar


Utskottsberedning: -1993/94:SkU34
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Avbetalning av läkemedelsinköp

Motion 1993/94:Sf264 av Göte Jonsson och Ulf Melin (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf264 av Göte Jonsson och Ulf Melin m Avbetalning av läkemedelsinköp För vissa personer som har mycket höga läkemedelskostnader, exempelvis blödarsjuka, kan den situationen uppkomma att man vid endast ett eller ett par recepttillfällen kommer upp i 1 700 kronor som skall betalas på en


Utskottsberedning: -1993/94:SfU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ideella insatser av förtidspensionerade

Motion 1993/94:Sf209 av Göte Jonsson och Ulf Melin (m)

Motion till riksdagen 1993/94:Sf209 av Göte Jonsson och Ulf Melin m Ideella insatser av förtidspensionerade I proposition 1992/93:9 föreslog regeringen riksdagen att besluta om vissa förändringar i reglerna om sjukersättning och då också om nya nivåer i förtidspensioneringen. Riksdagen godkände förslaget. En för många


Utskottsberedning: -1993/94:SfU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se