Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1994/95:161 Regionalpolitik

Motion 1994/95:A49 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:A49 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:161 Regionalpolitik 1 Inledning Regeringen presenterar i proposition 1994/95:161 sina förslag avseende regionalpolitiken. Propositionen innehåller begränsade förslag till förändringar av den regionalpolitik som förs för närvarande.


Utskottsberedning: ----------------1994/95:AU13
Riksdagsbeslut (32 yrkanden): , , 16 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:207 Ny föräldraledighetslag m.m.

Motion 1994/95:A30 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:A30 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:207 Ny föräldraledighetslag m.m. Propositionen innehåller i den del som innefattar förslag till en ny föräldraledighetslag dels en språklig och lagteknisk bearbetning av den nuvarande föräldraledighetslagen, dels en anpassning till


Utskottsberedning: -----1994/95:AU16
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:174 Vissa betygsfrågor m.m.

Motion 1994/95:Ub54 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Ub54 av Beatrice Ask m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:174 Vissa betygsfrågor m.m. Komplettering av betyg Elevers rätt att gå upp och pröva för ett nytt betyg inom både gymnasieskolan och komvux har funnits under lång tid. Däremot fanns tidigare vissa begränsningar i rätten att använda


Utskottsberedning: --------1994/95:UbU19
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se