Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel Transportchef
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Suppleant i Justitieutskottet 88/89, Utbildningsutskottet 88/89-90/91 och Arbetsmarknadsutskottet 88/89-97/98. Ledamot av Utbildningsutskottet 91/92-97/98.
  • Bostadsort

    Värnamo
  • Utbildning

    Gymnasieexamen 71. Biträdande transportledare 73, transportledare 75. Företagsekonom 77. Transportchef vid Malk. Anderssons Gräv AB 79-85. Skolledarutbildning 84. Kommunalråd i Värnamo 86-88.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot av styrelsen för Värnamo moderata förening 75-88, vice ordförande 77-88, Jönköpings läns distrikt av Moderata ungdomsförbundet, ordförande 77-81, och Jönköpings länsförbund av Moderata samlingspartiet 81-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot av styrelsen för Linköpings högskoleregion, Högskolan i Jönköping 91-94, Länsstyrelsen i Jönköpings län 92-, Myndigheten för kvalificerad yrkesutbildning 02-. Ledamot av Fortbildningsnämnden i Linköpings högskoleregion, ordförande 88-91, Svenska unescorådet 96-. - Ledamot av utredningen om kompetensutveckling i arbetslivet 90-92, kommittén för förberedelser inför 1995 års världskvinnokonferens 93-, kommittén om utvecklingen i gymnasieskolan 94-97, kommittén om kvalificerad yrkesutbildning 96-, kommittén om lärarutbildningen 97-99. Särskild utredare om kompetenskrav för gymnasielärare i yrkesämnen 93-94. Ledamot jämställdhetsrådet -01, rådet för utvärdering av 1998 års val 99-00.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot av Värnamo kommunfullmäktige 80-91. Ledamot av kommunstyrelsen 83-88, ledamot av arbetsutskottet 83-88. Ledamot av skolstyrelsen 76-79 och 83-88, ordförande 83-88, sociala centralnämnden 80-82 och socialnämnden 86-88, vice ordförande 86-88. Ledamot av styrelsen för Finnvedsbostäder AB 82-88, ordförande 86-88, och Värnamo Energiverk AB, ordförande 84-88.
  • Föräldrar

    Arbetschefen Staffan Herbert Samuel Melin och Ingegerd Lucia Gullberg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi54 av Per Unckel m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi54 av Per Unckel m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition 1 Sammanfattning Det är bara fler och växande företag som kan skapa fler arbetstillfällen i Sverige. Regeringen har dock misslyckats med att göra de förändringar som behövs för att företagen


Utskottsberedning: -------1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi26 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi26 av Beatrice Ask m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition Inledning Utbildning och kompetensutveckling är viktiga för såväl den enskilde individen som för samhället. För individen innebär utbildning att man under en lång tid avsätter kraft och möda


Utskottsberedning: -------1997/98:FiU20 1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:114 Nya högskolor m.m.

Motion 1997/98:Ub38 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub38 av Beatrice Ask m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:114 Nya högskolor m.m. 1 Inledning 6 1.1 Sammanfattning 6 2 Nya högskolor 6 2.1 Malmö högskola 6 2.2 Högskola på Gotland 6 3 Samarbete i Öresundsregionen 7 3.1 Öresundsuniversitet 7 4 Ett tekniskt forskningsinstitut i Göteborg 8


Utskottsberedning: --------1997/98:FiU25 1997/98:UbU17
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.