Ulf Melin (M)

Ulf Melin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2000-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2000-09-05 – 2000-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-28 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1988-10-27
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 16, Utbildning och universitetsforskning

Motion 1997/98:Ub811 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub811 av Beatrice Ask m.fl. m Utgiftsområde 16, Utbildning och universitetsforskning Inledning Moderata samlingspartiet förespråkar en politik inom utbildningsområdet som karakteriseras av valfrihet, mångfald och kvalitet. De bakomliggande principerna för vår politik framgår av partimotionerna


Utskottsberedning: -----------------------------------1997/98:FiU11 1997/98:UbU1 1997/98:UbU6
Riksdagsbeslut (70 yrkanden): , , 35 saknar beslutsinformation

Studiestöd

Motion 1997/98:Ub716 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub716 av Beatrice Ask m.fl. m Studiestöd Bakgrund Regeringen föreslår i budgetpropositionen små och marginella förändringar inom ett studiemedelssystem som är behäftat med en rad systemfel och som det är hög tid att reformera. Det måste vara en självklarhet att kunskap och kompetens uppmuntras


Utskottsberedning: -----1997/98:UbU2
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

En ny yrkeshögskola

Motion 1997/98:Ub452 av Beatrice Ask m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub452 av Beatrice Ask m.fl. m En ny yrkeshögskola 1. Sammanfattning  2. Inrätta yrkeshögskolor  3. Kritik av Socialdemokraterna  4. Internationella jämförelser  5. Stelbent system  6. Lön bör utgå  7. Utbildningens längd  8. Yrkesinriktade påbyggnadsutbildningar m m  9. Examen  10. Vi föreslår


Utskottsberedning: -----------1997/98:UbU1 1997/98:UbU14
Riksdagsbeslut (22 yrkanden): , , 11 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.