Omfattande planerat tekniskt arbete

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för måndag 23 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.

Ulla Andersson (V)

Ulla Andersson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 238
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864659
E-post ulla.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-05 – 2012-02-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-02-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-02-04
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2022-02-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-02-04
    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-23
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och skatteutskottet 14-17. Ledamot ledamotsrådet 10-12. Ledamot styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 18-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 10-12.
  • Utbildning

    Förskollärarutbildning (50 p), genusteori (5 p), Högskolan i Gävle. Barnskötarutbildning.
  • Anställningar

    Egenföretagare, Bollnäs 80-83. Butiksanställd, Bollnäs 83-85. Beredskapsarbetare på daghem, Gävle 86. Vikarie, hemtjänsten 86-88. Barnskötare 88-99, förskollärare, Gävle kommun 99-. Kommunalråd 00-02 och 05-06. Oppositionsråd 02-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 97-06. Ledamot, fritidsnämnden 94-98 och omvårdnadsnämnden 98-00. Styrelseledamot, Stadshus AB 97-00.
  • Litteratur

    Vänsterpartister som arbetsgivare. Ekonomipolicy (tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Gävle

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Studieskuldsavskrivning

Skriftlig fråga 2020/21:3154 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2020/21:3154 Studieskuldsavskrivning av Ulla Andersson V till Statsrådet Jennie Nilsson S År 2015 tillsattes den parlamentariska Landsbygdsutredningen av den dåvarande landsbygdsministern Sven-Erik Bucht. Utredningen lämnades över i januari 2017. 75 konkreta förslag hade utredningen kommit fram till. Tyvärr har

Inlämnad: 2021-06-09 Svarsdatum: 2021-06-16 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3154 av Ulla Andersson (V) (pdf, 87 kB)

Krisrelaterat stöd till företagare som varit föräldralediga

Skriftlig fråga 2020/21:2904 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2020/21:2904 Krisrelaterat stöd till företagare som varit föräldralediga av Ulla Andersson V till Näringsminister Ibrahim Baylan S I slutet av april frågade jag näringsminister Ibrahim Baylan om han avsåg att ta några initiativ för att åtgärda vissa brister i förordningen 2021:143 om omsättningsstöd till enskilda

Inlämnad: 2021-05-19 Svarsdatum: 2021-05-26 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2904 av Ulla Andersson (V) (pdf, 90 kB)

Eftersatt vägunderhåll

Skriftlig fråga 2020/21:2690 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2020/21:2690 Eftersatt vägunderhåll av Ulla Andersson V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I Gävleborg finns mycket eftersatt vägunderhåll och därmed är många vägar i väldigt dåligt skick. Det försvårar och fördyrar livet för många. Det blir svårt att pendla till jobbet då spåren i vägen är så djupa att

Inlämnad: 2021-04-28 Svarsdatum: 2021-05-05 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2690 av Ulla Andersson (V) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.