Ulla Andersson (V)

Ulla Andersson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 238
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864659
E-post ulla.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-05 – 2012-02-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-02-15 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-02-04
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2022-02-04 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-02-04
    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-23
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-09-08
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och skatteutskottet 14-17. Ledamot ledamotsrådet 10-12. Ledamot styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 18-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 10-12.
  • Utbildning

    Förskollärarutbildning (50 p), genusteori (5 p), Högskolan i Gävle. Barnskötarutbildning.
  • Anställningar

    Egenföretagare, Bollnäs 80-83. Butiksanställd, Bollnäs 83-85. Beredskapsarbetare på daghem, Gävle 86. Vikarie, hemtjänsten 86-88. Barnskötare 88-99, förskollärare, Gävle kommun 99-. Kommunalråd 00-02 och 05-06. Oppositionsråd 02-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 97-06. Ledamot, fritidsnämnden 94-98 och omvårdnadsnämnden 98-00. Styrelseledamot, Stadshus AB 97-00.
  • Litteratur

    Vänsterpartister som arbetsgivare. Ekonomipolicy (tillsammans med andra).
  • Bostadsort

    Gävle

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

En rysk oljetanker i Gävle hamn

Skriftlig fråga 2021/22:1284 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2021/22:1284 En rysk oljetanker i Gävle hamn av Ulla Andersson V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S En rysk tanker med kapacitet för 50 000 ton olja har anlöpt Gävle hamn. Oljetankern går under liberisk flagg. Men som ägare står ett rederi i Dubai som i sin tur ingår i den ryska statskontrollerade rederijätten

Inlämnad: 2022-03-16 Svarsdatum: 2022-03-23 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1284 av Ulla Andersson (V) (pdf, 87 kB)

De allmännyttiga bostadsbolagen och lagen om offentlig upphandling

Skriftlig fråga 2021/22:1134 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2021/22:1134 De allmännyttiga bostadsbolagen och lagen om offentlig upphandling av Ulla Andersson V till Statsrådet Johan Danielsson S I över tio år har allbo-lagen styrt de allmännyttiga bolagen. Det innebär att de ska drivas enligt affärsmässiga principer och på marknadens villkor. När lagen infördes borde även

Inlämnad: 2022-02-21 Svarsdatum: 2022-03-02 Besvarare: Statsrådet Johan Danielsson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1134 av Ulla Andersson (V) (pdf, 88 kB)

Ombyggnationen av E4:n genom Nordanstig

Skriftlig fråga 2021/22:682 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2021/22:682 Ombyggnationen av E4:n genom Nordanstig av Ulla Andersson V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S På kort tid har tre personer dött och flera har skadats på E4:an genom Nordanstig. Oron är stor för nya olyckor, och sorgen är stor efter de som skett. I sitt nya förslag till nationell plan för transportinfrastruktur

Inlämnad: 2021-12-21 Svarsdatum: 2022-01-21 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:682 av Ulla Andersson (V) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.