Ulla Andersson (V)

Ulla Andersson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 238
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864659
E-post ulla.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-05 – 2012-02-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-23
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2018-11-01 –

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 97-06. Ledamot, fritidsnämnden 94-98 och omvårdnadsnämnden 98-00. Styrelseledamot, Stadshus AB 97-00.
  • Litteratur

    Vänsterpartister som arbetsgivare och Ekonomipolicy (tillsammans med andra). Ett antal rapporter om kommunernas ekonomi och en rapport om finansmarknaden.
  • Bostadsort

    Gävle
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-12. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och skatteutskottet 14-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 10-12.
  • Utbildning

    Förskollärarutbildning (50 p), genusteori (5 p), Högskolan i Gävle.
  • Anställningar

    Egenföretagare, Bollnäs 80-83. Butiksanställd, Bollnäs 83-85. Beredskapsarbetare på daghem, Gävle 86. Vikarie, hemtjänsten 86-88. Barnskötare 88-99, förskollärare, Gävle kommun 99-. Kommunalråd 00-02 och 05-06. Oppositionsråd 02-04.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Översvämningsmygg

Skriftlig fråga 2012/13:283 av Andersson, Ulla (V)

den 28 januari Fråga 2012/13:283 Översvämningsmygg av Ulla Andersson V till miljöminister Lena Ek C Under lång tid har översvämningsmygg påverkat människors och djurs hälsa och liv i delar av Gävleborgs och Uppsala län. Under lika lång tid har det varit en kamp att få en långsiktig lösning på problemet. Hittills

Inlämnad: 2013-01-28 Besvarare: Lena Ek (C)

Bonusar till chefer inom SAS

Skriftlig fråga 2012/13:275 av Andersson, Ulla (V)

den 24 januari Fråga 2012/13:275 Bonusar till chefer inom SAS av Ulla Andersson V till statsrådet Peter Norman M Stora besparingar har genomförts inom SAS, något som framför allt har gått ut över personalen. Nu har det uppdagats att 18 chefer inom SAS samtidigt fått dela på 14 miljoner kronor i bonusar för att

Inlämnad: 2013-01-24 Besvarare: Peter Norman (M)

Mellanbanksavgifter

Skriftlig fråga 2012/13:159 av Andersson, Ulla (V)

den 29 november Fråga 2012/13:159 Mellanbanksavgifter av Ulla Andersson V till statsrådet Peter Norman M Vid hanteringen av kortbetalningar tar bankerna ut höga så kallade mellanbanksavgifter. Detta är den avgift som betalas av den inlösande banken till den utgivande. Avgifterna utformades då korthantering var

Inlämnad: 2012-11-29 Besvarare: Peter Norman (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se