Ulla Andersson (V)

Ulla Andersson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 238
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864659
E-post ulla.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-05 – 2012-02-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-23
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2018-11-01 –

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 97-06. Ledamot, fritidsnämnden 94-98 och omvårdnadsnämnden 98-00. Styrelseledamot, Stadshus AB 97-00.
  • Litteratur

    Vänsterpartister som arbetsgivare och Ekonomipolicy (tillsammans med andra). Ett antal rapporter om kommunernas ekonomi och en rapport om finansmarknaden.
  • Bostadsort

    Gävle
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-12. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och skatteutskottet 14-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 10-12.
  • Utbildning

    Förskollärarutbildning (50 p), genusteori (5 p), Högskolan i Gävle.
  • Anställningar

    Egenföretagare, Bollnäs 80-83. Butiksanställd, Bollnäs 83-85. Beredskapsarbetare på daghem, Gävle 86. Vikarie, hemtjänsten 86-88. Barnskötare 88-99, förskollärare, Gävle kommun 99-. Kommunalråd 00-02 och 05-06. Oppositionsråd 02-04.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Riksfärdtjänst

Skriftlig fråga 2009/10:783 av Andersson, Ulla (v)

den 6 maj Fråga 2009/10:783 Riksfärdtjänst av Ulla Andersson v till statsrådet Åsa Torstensson c För att det i vissa fall ska vara möjligt att resa med färdtjänst över länsgränser finns lagen om riksfärdtjänst. Färdtjänstens huvudmän samverkar i detta arbete genom bolaget Riksfärdtjänsten. Ansökan om att få använda

Inlämnad: 2010-05-06 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Resor till utbildningar för personer med funktionsnedsättning

Skriftlig fråga 2009/10:782 av Andersson, Ulla (v)

den 6 maj Fråga 2009/10:782 Resor till utbildningar för personer med funktionsnedsättning av Ulla Andersson v till statsrådet Åsa Torstensson c För att det i vissa fall ska vara möjligt att resa med färdtjänst över länsgränser finns lagen om riksfärdtjänst. Färdtjänstens huvudmän samverkar i detta arbete genom bolaget

Inlämnad: 2010-05-06 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Icesave-avtalet och IMF

Skriftlig fråga 2009/10:635 av Andersson, Ulla (v)

den 12 mars Fråga 2009/10:635 Icesave-avtalet och IMF av Ulla Andersson v till finansminister Anders Borg m Norge kräver inget färdigt Icesave-avtal för att diskutera fortsatta utbetalningar av stödlån till Island inom IMF-programmet, har Norges utrikesminister Jonas Gahr Störe förklarat enligt Aftenposten inför

Inlämnad: 2010-03-12 Besvarare: Anders Borg (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se