Ulla Andersson (V)

Ulla Andersson (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 238
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864659
E-post ulla.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Vice gruppledare 2010-10-05 – 2012-02-13
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-03-23
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2012-06-13
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2018-11-01 –

  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 91-06. Ledamot, kommunstyrelsen 97-06. Ledamot, fritidsnämnden 94-98 och omvårdnadsnämnden 98-00. Styrelseledamot, Stadshus AB 97-00.
  • Litteratur

    Vänsterpartister som arbetsgivare och Ekonomipolicy (tillsammans med andra). Ett antal rapporter om kommunernas ekonomi och en rapport om finansmarknaden.
  • Bostadsort

    Gävle
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot finansutskottet 06-. Ledamot rådet för ledamotsnära frågor 10-12. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 06-10 och skatteutskottet 14-. Vice gruppledare Vänsterpartiet 10-12.
  • Utbildning

    Förskollärarutbildning (50 p), genusteori (5 p), Högskolan i Gävle.
  • Anställningar

    Egenföretagare, Bollnäs 80-83. Butiksanställd, Bollnäs 83-85. Beredskapsarbetare på daghem, Gävle 86. Vikarie, hemtjänsten 86-88. Barnskötare 88-99, förskollärare, Gävle kommun 99-. Kommunalråd 00-02 och 05-06. Oppositionsråd 02-04.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Nedskärningar i sjukvården

Interpellation 2019/20:128 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2019/20:128 Nedskärningar i sjukvården av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S I år väntas 18 av 20 regioner gå med underskott inom hälso- och sjukvårdsområdet, enligt SKL. Situationen inom sjukvården är svår, resurserna räcker inte till. Nästa år väntas efterfrågan på sjukvård öka

Inlämnad: 2019-11-14 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:128 av Ulla Andersson (V) (pdf, 87 kB)

Fastighetspaketering

Skriftlig fråga 2019/20:399 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2019/20:399 Fastighetspaketering av Ulla Andersson V till Finansminister Magdalena Andersson S Vi har väntat länge på de nödvändiga lagändringar som skulle komma som ett resultat av fastighetspaketeringsutredningen. Utredningen skulle: kartlägga och analysera den skattemässiga situationen för företag i fastighetsbranschen

Inlämnad: 2019-11-14 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:399 av Ulla Andersson (V) (pdf, 92 kB)

Habiliteringsersättning i alla kommuner

Interpellation 2019/20:125 av Ulla Andersson (V)

Interpellation 2019/20:125 Habiliteringsersättning i alla kommuner av Ulla Andersson V till Socialminister Lena Hallengren S I dag är det enbart fyra av landets kommuner som inte betalar ut så kallad habiliteringsersättning till intellektuellt funktionsnedsatta för deras arbete. Ludvika, Aneby, Ödeshög och Nordanstig

Inlämnad: 2019-11-13 Svarsdatum: 2019-12-03 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:125 av Ulla Andersson (V) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se