Ulla-Britt Hagström (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel lärare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-10
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1995-10-09

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2001/02:378 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 14 maj 2002 kvinnors delaktighet i Östersjösamarbetet
Interpellationsdebatt 2001/02:298 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 9 april 2002 medicinsk forskning ut ett könsperspektiv
Interpellationsdebatt 2001/02:321 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 9 april 2002 stöd för barn som mediekonsumenter
Interpellationsdebatt 2001/02:217 av Hagström, Ulla-Britt (kd) 8 februari 2002 LIP-medel för skolsatsning

ägare till små bensinstationer

Skriftlig fråga 2001/02:1641 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 27 september Fråga 2001/02:1641 av Ulla-Britt Hagström kd till statsrådet Ulrica Messing om ägare till små bensinstationer Oljebolagens direktiv och prissättning leder till snabba försämringar för ägare till små, bemannade bensinstationer. De marginalförhandlingar som tidigare fördes om vinst per liter, vid bensinförsäljning,

Inlämnad: 2002-09-27 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

bilprovningen

Skriftlig fråga 2001/02:1372 av Hagström, Ulla-Britt (kd)

den 20 juni Fråga 2001/02:1372 av Ulla-Britt Hagström kd till näringsminister Björn Rosengren om bilprovningen Den svenska bilprovningen fungerar dåligt. Verksamheten förföljs av låg effektivitet och produktivitet liksom stora ekonomiska underskott. En starkt bidragande orsak till allt detta är AB Svensk Bilprovnings

Inlämnad: 2002-06-20 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

med anledning av prop. 2001/02:183 Ändringar i lagen om vägtrafikregister

Motion 2001/02:T77 av Johnny Gylling m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2001/02:T77 av Johnny Gylling m.fl. kd med anledning av prop. 2001/02:183 Ändringar i lagen om vägtrafikregister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Sveriges implementering av EG-direktiv 97/24/EG inte skall försvåra modifiering


Utskottsberedning: 2002/03:TU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se