Ulrika Heindorff (M)

Ulrika Heindorff (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns västra, plats 295
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864216
E-post ulrika.heindorff[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2015-09-28 – 2015-12-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2018-10-24 –
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2018-10-24 – 2018-10-24
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2019-02-14 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SoU15 25 april 2019 Frågor om psykisk ohälsa
Debatt om förslag 2018/19:SoU13 28 mars 2019 Äldrefrågor
Debatt om förslag 2018/19:SoU12 14 mars 2019 Stöd till personer med funktionsnedsättning

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2019/20:3326 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3326 av Kristina Axén Olin m.fl. M Utgiftsområde 15 Studiestöd Sammanfattning Det är viktigt att det finns goda möjligheter till att byta yrkesbana även om man befinner sig mitt i livet. Därför lägger Moderaterna fram flera förslag för att göra det lättare att studera i vuxen ålder. Moderaterna


Utskottsberedning: 2019/20:UbU2

Motion 2019/20:3326 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 76 kB) Motion 2019/20:3326 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 110 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2019/20:3297 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3297 av Kristina Axén Olin m.fl. M Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Sammanfattning I Sverige ska egen ansträngning vara avgörande för hur det går i livet. Dina möjligheter att lyckas ska aldrig begränsas av varifrån du kommer, var du bor eller vem du är. Alla ska ha


Utskottsberedning: 2019/20:UbU1

Motion 2019/20:3297 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2019/20:3297 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 124 kB)

Trygghet och arbetsro för skolans medarbetare och elever

Motion 2019/20:3094 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3094 av Kristina Axén Olin m.fl. M Trygghet och arbetsro för skolans medarbetare och elever Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla skolhuvudmän och skolor bör ha åtgärdstrappor med insatser från första timmens frånvaro och tillkännager


Utskottsberedning: JuU UbU

Motion 2019/20:3094 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 78 kB) Motion 2019/20:3094 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 104 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se