Urban Ahlin (S)

Urban Ahlin (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel Ämneslärare
Född år 1964

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Talman 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ordförande 2002-01-01 – 2002-09-29
    • Suppleant 2000-03-29 – 2002-01-01
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-03-22
    • Ledamot 1995-01-19 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1996-04-19 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Ordförande 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Ordförande 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Ordförande 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Ordförande 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Ordförande 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Vice ordförande 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Ordförande 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Vice ordförande 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Vice ordförande 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Ordförande 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Ordförande 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Ordförande 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Ordförande 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Vice ordförande 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Ordförande 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Ordförande 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Suppleant 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Suppleant 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Ordförande 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Vice ordförande 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Ordförande 2005-02-15 – 2005-03-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2012-04-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2011-06-20
    • Ledamot 2002-10-08 – 2003-09-30
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Vice ordförande 2010-11-17 – 2014-10-28
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2008-10-21
    • Ledamot 1995-01-01 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-01-01 – 2014-10-14
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2014-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • ESK-delegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1994-12-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Föräldrar

    Svetsaren Bertil Ahlin och kontoristen Cecilia Mattsson.
  • Utbildning

    Ämneslärarlinjen, Karlstad 86-90.
  • Anställningar

    Wellemballagearbetare, Skarwell 84-85. Lärarvikarie 85-86. Lärare 90-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 94-. Talman 14-. Ledamot utrikesutskottet 95-00, ordförande 02-06 och vice ordförande 06-14. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 01, 08, 10, 11 och 13 ordförande 02, 03, 04, 05, 07, 09, 11, 12, 13 och 14 vice ordförande 04, 07-09 och 10. Ledamot sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet 07-09, vice ordförande 02 och ordförande 03. Ordförande sammansatta utrikes- och socialutskottet 05. Suppleant utrikesutskottet 94-95 och 00-02, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 95, 96, 99, 01 och 06, socialutskottet 96-02 och EU-nämnden 06-11 och 12-14. Ledamot OSSE-delegationen 95-08, EU-nämnden 02-03, Utrikesnämnden 02-14 och krigsdelegationen 02-14. Ledamot riksdagsgruppens styrelse 02-14 och ESK-kommissionen 94, vice ordförande riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 10-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 98-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Länsstyrelsen i Skaraborgs län 95-97. Styrelseledamot, Polisstyrelsen i Skaraborgs län, ordförande 97-99. Styrelseledamot, Polisstyrelsen i Västra Götalands län, ordförande 98-99. Styrelseledamot, Statens räddningsverk 99-01. Ledamot, Folkrättsdelegationen 02-05. Styrelseledamot, Stiftelsen för internationalisering av högre utbildning och forskning (STINT).
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mariestad 86-87 och 92-14, ordförande 98-02. Ledamot, kommunstyrelsen 92-94. Ledamot, personalutskottet, vice ordförande 92-94. Ledamot, fritidsnämnden 83-88. Ledamot, näringslivsrådet 95-98. Styrelseledamot, Mariestads Energi AB 92-94.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU i Mariestad, ordförande 81-82 och 84-85. Styrelseledamot, SSU i Skaraborgs län, ordförande 85-90. Ordförande, Mariestads arbetarekommun 91-98. Styrelseledamot, Socialdemokraterna, Skaraborgs läns distrikt 90-. Ledamot, verkställande utskottet 94-98 och 13-14. Biträdande partisekreterare 99-02. Ordförande, Skaraborgs partidistrikt 05-14.
  • Bostadsort

    Mariestad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2013/14:131 Biståndspolitisk plattform

Motion 2013/14:U17 av Urban Ahlin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:U17 av Urban Ahlin m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:131 Biståndspolitisk plattform S31008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen i avsnittet Översyn. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2013/14:UU20
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2013/14:U17 av Urban Ahlin m.fl. (S) (doc, 70 kB) Motion 2013/14:U17 av Urban Ahlin m.fl. (S) (pdf, 193 kB)

med anledning av skr. 2013/14:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2013

Motion 2013/14:U11 av Urban Ahlin m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:U11 av Urban Ahlin m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:115 Verksamheten i Europeiska unionen under 2013 S20008 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen i avsnittet Inledning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2013/14:UU10
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 22 avslag, 1 bifall,

Motion 2013/14:U11 av Urban Ahlin m.fl. (S) (doc, 165 kB) Motion 2013/14:U11 av Urban Ahlin m.fl. (S) (pdf, 390 kB)

Lägst arbetslöshet i EU 2020

Motion 2013/14:Fi308 av Mikael Damberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi308 av Mikael Damberg m.fl. S Lägst arbetslöshet i EU 2020 S3001 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 5 Inledning 6 En aktiv näringspolitik genom strategisk samverkan 7 Stäng rekryteringsgapet 7 Vänd utvecklingen i skolan höj Sveriges kompetens. 8 Investera för framtiden 9


Utskottsberedning: 2013/14:FiU1 2013/14:FiU3
Riksdagsbeslut (23 yrkanden): 23 avslag

Motion 2013/14:Fi308 av Mikael Damberg m.fl. (S) (doc, 1937 kB) Motion 2013/14:Fi308 av Mikael Damberg m.fl. (S) (pdf, 1737 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.