Vasiliki Tsouplaki (V)

Vasiliki Tsouplaki (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västmanlands län, plats 135
Titel Gymnasielärare.
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866506
E-post vasiliki.tsouplaki[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Förste vice ordförande
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-11-01 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Förste vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2017-11-09 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-03-08 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 13 juni 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:KrU10 14 maj 2019 Idrott och friluftsliv
Debatt om förslag 2018/19:KrU11 14 maj 2019 Kulturskaparnas villkor
Debatt om förslag 2018/19:KrU15 24 april 2019 Civila samhället inklusive trossamfund

Kultur i hela landet

Motion 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Kultur i hela landet Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1 Inledning 2 Det fria kulturlivet 3 Bättre villkor för kulturskapare 4 Föreningslivet och folkbildningen 5 Kultursamverkansmodellen 6 Bevarande av kulturarvet i hela landet 7 Bibliotek 7.1


Utskottsberedning: KrU UbU

Motion 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 84 kB) Motion 2019/20:3103 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 123 kB)

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Motion 2019/20:3017 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3017 av Jonas Sjöstedt m.fl. V Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Anslagsfördelning Förutom de anslagsförändringar


Utskottsberedning: 2019/20:KrU1

Motion 2019/20:3017 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:3017 av Jonas Sjöstedt m.fl. (V) (pdf, 96 kB)

Hyresrätt och allmännytta

Motion 2019/20:2149 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:2149 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. V Hyresrätt och allmännytta 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör finnas minst ett allmännyttigt bostadsbolag i varje kommun och att regeringen bör återkomma med förslag kring hur detta ska


Utskottsberedning: CU SkU

Motion 2019/20:2149 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (docx, 82 kB) Motion 2019/20:2149 av Momodou Malcolm Jallow m.fl. (V) (pdf, 117 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se