Viktor Wärnick (M)

Viktor Wärnick (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 347
Titel Jurist.
Född år 1991
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post viktor.warnick[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:KrU14 11 april 2019 Public service-frågor
Debatt om förslag 2018/19:KrU13 27 mars 2019 Frågor om konstarterna och film
Statsministerns frågestund 14 mars 2019 Statsministerns frågestund
Interpellationsdebatt 2018/19:83 av John Weinerhall (M) 8 mars 2019 Fri entré på statliga museer

Spelmarknadspolitik

Motion 2019/20:3047 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3047 av Lotta Finstorp m.fl. M Spelmarknadspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att staten ska dela Svenska Spel i två strikt skilda bolag där de konkurrensutsatta spelformerna koncentreras i ett av bolagen och de monopolistiska spelformerna


Utskottsberedning: KrU 2019/20:NU4

Motion 2019/20:3047 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:3047 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 94 kB)

Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid

Motion 2019/20:3327 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3327 av Lotta Finstorp m.fl. M Utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 17 Kultur, medier, trossamfund och fritid enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2019/20:KrU1

Motion 2019/20:3327 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3327 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 103 kB)

Kultur- och mediepolitisk motion

Motion 2019/20:3048 av Lotta Finstorp m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3048 av Lotta Finstorp m.fl. M Kultur- och mediepolitisk motion Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om åtgärder för att minska den politiska styrningen av konsten och kulturens innehåll och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: KrU KU NU SkU

Motion 2019/20:3048 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (docx, 82 kB) Motion 2019/20:3048 av Lotta Finstorp m.fl. (M) (pdf, 118 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se