Yasmine Eriksson (SD)

Yasmine Eriksson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 316
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865430
E-post yasmine.eriksson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:MJU11 24 april 2019 Djurskydd
Debatt om förslag 2018/19:MJU7 28 februari 2019 Kemikaliepolitik

Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel

Motion 2019/20:2638 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2638 av Martin Kinnunen m.fl. SD Utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 23 Areella näringar, landsbygd och livsmedel enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Utgiftsområdets


Utskottsberedning: 2019/20:MJU2

Motion 2019/20:2638 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 137 kB) Motion 2019/20:2638 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 200 kB)

Utgiftsområde 20 Allmän miljö och naturvård

Motion 2019/20:2627 av Martin Kinnunen m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2627 av Martin Kinnunen m.fl. SD Utgiftsområde 20 Allmän miljö och naturvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2020 inom utgiftsområde 20 Allmän miljö och naturvård enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Motivering Bakgrund Utgifter till UO 20, allmän miljö-


Utskottsberedning: 2019/20:MJU1

Motion 2019/20:2627 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (docx, 131 kB) Motion 2019/20:2627 av Martin Kinnunen m.fl. (SD) (pdf, 194 kB)

Förbjud hets till suicid

Motion 2019/20:2896 av Yasmine Eriksson (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:2896 av Yasmine Eriksson SD Förbjud hets till suicid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kriminalisera hets till suicid och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kriminalisera


Utskottsberedning: JuU

Motion 2019/20:2896 av Yasmine Eriksson (SD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:2896 av Yasmine Eriksson (SD) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se