Yasmine Posio (V)

Yasmine Posio (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 193
Titel Stödassistent/lärare.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post yasmine.posio[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-06-07 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2017-06-16 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3401 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3401 av Håkan Svenneling m.fl. V med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges regering ska verka för att EU i all sin utrikespolitik, inkluderat i relationerna med Kina,


Utskottsberedning: 2019/20:UU4

Motion 2019/20:3401 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 83 kB) Motion 2019/20:3401 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 124 kB)

Modellen för avräkningar från biståndet

Skriftlig fråga 2019/20:163 av Yasmine Posio (V)

Fråga 2019/20:163 Modellen för avräkningar från biståndet av Yasmine Posio V till Statsrådet Peter Eriksson MP Våren 2017 aviserade regeringen en översyn av modellen för beräkning av kostnader för mottagande av asylsökande och skyddsbehövande som avräknas mot utgiftsområde 7 Internationellt bistånd. En utgångspunkt för

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:163 av Yasmine Posio (V) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2019/20:15 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning

Motion 2019/20:3381 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2019/20:3381 av Jens Holm m.fl. V med anledning av prop. 2019/20:15 Skydd av Sveriges säkerhet vid radioanvändning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på hur utbyggnad av 5G-nät kan ske i statlig regi och


Utskottsberedning: 2019/20:TU4

Motion 2019/20:3381 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3381 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se