Yilmaz Kerimo (S)

Yilmaz Kerimo (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Socionom.
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-19 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2002-10-01 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-12-15
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2004-12-02 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2010-11-02 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-10 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2014-10-08 – 2018-09-24
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2016-06-28 – 2018-03-23
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-01-01 – 2003-03-12

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98- (ersättare 981005-990930, statsrådsersättare 991001-020930). Ledamot justitieutskottet 02-04, socialförsäkringsutskottet 04-06 och 14-, konstitutionsutskottet 06-10 och civilutskottet 10-14. Suppleant justitieutskottet 98-02, socialförsäkringsutskottet 98-02 och utrikesutskottet 02-. Ledamot valberedningen 14-. Suppleant Europarådets svenska delegation 03 och riksdagsstyrelsen 16-.
  • Föräldrar

    Bokföringsansvarige Ibrahim Kerimo och Sara Mutlu.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje, Tumba gymnasium. Socionomexamen, Stockholms universitet.
  • Anställningar

    Restaurangbiträde, socialsekreterare och 1:e socialsekreterare.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Polisstyrelsen i Stockholms län -07 och Kriminalvårdsstyrelsen 99-07. Juryman i tryckfrihetsmål 99-01. Ledamot, Anhörigkommittén 00-02, Diskrimineringskommittén 02-06 och Kriminalvårdskommittén 02-05.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje 02-. Ledamot, kommunstyrelsen, Södertälje 11-. Ordförande, Handikapprådet. Ordförande, Brottsförebyggande rådet, Södertälje. Vice ordförande, socialnämnden, Södertälje 09-11. Styrelseledamot, Fastighets AB Karlavagnen, Södertälje 99-02. Ordförande, Telgefastigheter 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Fittja socialdemokratiska förening -98. Styrelseledamot, arbetarekommunen. Ordförande, Södertälje assyriska förening -98. Ordförande, Socialdemokraterna i Södertälje 09-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

kristna minoriteter i Turkiet

Skriftlig fråga 2001/02:466 av Kerimo, Yilmaz (s)

den 21 december Fråga 2001/02:466 av Yilmaz Kerimo s till utrikesminister Anna Lindh om kristna minoriteter i Turkiet Situationen för de kristna minoriteterna i Turkiet är enligt entydiga rapporter svår. Det är t.ex. oacceptabelt att polisen stänger kyrkor som t.ex. för den kristna församlingen i Gaziantep och för

Inlämnad: 2001-12-21 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

irakiska flyktingar i Jordanien

Skriftlig fråga 2001/02:408 av Kerimo, Yilmaz (s)

den 12 december Fråga 2001/02:408 av Yilmaz Kerimo s till utrikesminister Anna Lindh om irakiska flyktingar i Jordanien Sedan Kuwaitkriget är 100 000-tals irakier på flykt. Av naturliga skäl har grannländer som Jordanien och Turkiet men även Syrien varit mottagare. Flyktingkatastrofen blev ett faktum redan 1991. Av

Inlämnad: 2001-12-12 Besvarare: utrikesminister Anna Lindh (S)

med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem

Motion 2001/02:T27 av Eva Arvidsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T27 av Eva Arvidsson m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utbyggnad av väg 73. Motivering Väg 73 är den viktiga förbindelselänken


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se