Ylva Annerstedt (FP)

Född år 1939
Avliden den 15 juli 2013

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-05-08 – 1994-10-03
    • Ledig 1988-04-08 – 1988-05-07
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1988-04-07
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 1995-12-21 – 1998-12-01
    • Ledamot 1988-11-10 – 1995-12-20
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1990-10-10 – 1992-10-19
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 1991-11-19 – 1994-10-03
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft

Motion 1993/94:Ub77 av Karin Pilsäter och Ylva Annerstedt (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub77 av Karin Pilsäter och Ylva Annerstedt fp med anledning av prop. 1993/94:177 Utbildning och forskning. Kvalitet och konkurrenskraft Ny universitetsstruktur i södra Storstockholm Storstockholmsområdet är underförsörjt på utbildningsplatser. Ingen annan del av vårt land har ett så kvalificerat


Utskottsberedning: --1993/94:UbU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

FN:s 50-årsjubileum

Motion 1993/94:Ub696 av Ylva Annerstedt (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub696 av Ylva Annerstedt fp FN:s 50-årsjubileum 1995 har 50 år gått sedan FN-stadgan undertecknades i San Francisco. FN har därefter varit ett viktigt organ. FN- systemets arbete för fred och säkerhet har dock under långa tider förhindrats av stormaktsmotsättningarna. Detta har dock haft


Utskottsberedning: -1993/94:UbU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Näringslivshögskola Syd

Motion 1993/94:Ub672 av Ylva Annerstedt (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub672 av Ylva Annerstedt fp Näringslivshögskola Syd Inledning I proposition 1992/93:169 Högre utbildning för ökad kompetens pekas på det stora behovet Sverige har av att öka antalet högskoleplatseröka andelen ungdomar som söker till högre utbildning för att Sverige skall kunna hävda


Utskottsberedning: -1993/94:UbU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se