Liberalerna

Liberalernas logotyp
  • Liberalerna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]liberalerna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Turkiets godtyckliga dom mot fader Aho

Skriftlig fråga 2020/21:2500 av Robert Hannah (L)

Fråga 2020/21:2500 Turkiets godtyckliga dom mot fader Aho av Robert Hannah L till Utrikesminister Ann Linde S För drygt hundra år sedan, före det assyriska/syrianska folkmordet Seyfo, var Tur Abdin i sydöstra Turkiet ett av världens mest kyrko- och klostertätaste områden. Folkmordet utrotade nästan hela befolkningen.

Inlämnad: 2021-04-13 Svarsdatum: 2021-04-21 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2500 av Robert Hannah (L) (pdf, 89 kB)

Kraftsystemets funktion under sommaren

Interpellation 2020/21:634 av Joar Forssell (L)

Interpellation 2020/21:634 Kraftsystemets funktion under sommaren av Joar Forssell L till Statsrådet Anders Ygeman S Svenska kraftnät meddelade via ett urgent market message den 23 mars att man mellan den 22 maj 2021 och den 20 juni 2021 kraftigt kommer att begränsa möjligheten att föra över el från norra till södra Sverige

Inlämnad: 2021-04-07 Svarsdatum: 2021-04-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2020/21:634 av Joar Forssell (L) (pdf, 104 kB)

med anledning av prop. 2020/21:152 Vissa insatser för ökad lärarkompetens

Motion 2020/21:3945 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2020/21:3945 av Roger Haddad m.fl. L med anledning av prop. 2020/21:152 Vissa insatser för ökad lärarkompetens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tydliggöra huvudmännens ansvar för att ge utbildade lärare förutsättningar att uppnå full behörighet


Utskottsberedning: 2020/21:UbU19

Motion 2020/21:3945 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:3945 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 77 kB)