Liberalerna

Liberalernas logotyp
  • Liberalerna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]liberalerna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Operativt cyberförsvar

Interpellation 2019/20:35 av Allan Widman (L)

Interpellation 2019/20:35 Operativt cyberförsvar av Allan Widman L till Försvarsminister Peter Hultqvist S På förslag av regeringen beslutade riksdagen 2015 att Sverige även bör kunna genomföra aktiva operationer inom ramen för sitt cyberförsvar. Försvarsmakten har givits ett uttalat ansvar när det gäller utvecklingen

Inlämnad: 2019-10-09 Svarsdatum: 2019-10-22 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2019/20:35 av Allan Widman (L) (pdf, 76 kB)

Försäkringskassans arbete med assistansersättningen

Interpellation 2019/20:7 av Bengt Eliasson (L)

Interpellation 2019/20:7 Försäkringskassans arbete med assistansersättningen av Bengt Eliasson L till Socialminister Lena Hallengren S Riksmötet har precis öppnats, och ett nytt arbetsår har precis börjat. Mycket av det högtidliga öppnandet känns igen. Statsminister Stefan Löfven upprepade i regeringsförklaringen att

Inlämnad: 2019-09-17 Svarsdatum: 2019-10-11 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:7 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Försäkringskassans arbete med assistansersättningen

Statens stöd till trossamfund

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L)

Interpellation 2018/19:319 Statens stöd till trossamfund av Christer Nylander L till Kultur- och demokratiminister Amanda Lind MP En viktig del av regeringens politik för civilsamhället är ett ekonomiskt stöd. Det ges i olika former och på olika grunder. För idrottsrörelsen, folkbildningen, friluftsfrämjandet etcetera

Inlämnad: 2019-09-09 Svarsdatum: 2019-09-20 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Amanda Lind (MP)

Interpellation 2018/19:319 av Christer Nylander (L) (pdf, 117 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Statens stöd till trossamfund