Moderaterna

Moderaternas logotyp
  • moderat.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]moderaterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges exportstrategi och flyget

Interpellation 2020/21:659 av Maria Stockhaus (M)

Interpellation 2020/21:659 Sveriges exportstrategi och flyget av Maria Stockhaus M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I regeringens exportstrategi kan man läsa följande under 4.22 Fler direktlinjer till och från Sverige: Tillgänglighet i form av flygplatser med direkta flyglinjer blir allt viktigare i dagens globaliserade

Inlämnad: 2021-04-16 Svarsdatum: 2021-04-27 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:659 av Maria Stockhaus (M) (pdf, 101 kB)

Sälfrågor

Interpellation 2020/21:656 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2020/21:656 Sälfrågor av Lars Beckman M till Statsrådet Jennie Nilsson S För andra året i rad har Naturvårdsverket beslutat om licensjakt på gråsäl vilket är nödvändigt. Jakten är tänkt att börja den 20 april. De länsvisa kvoterna slopas. Dessutom försvinner regeln om att jakten bara får ske inom 200 meter

Inlämnad: 2021-04-15 Svarsdatum: 2021-04-27 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2020/21:656 av Lars Beckman (M) (pdf, 88 kB)

En röd tråd i restriktioner för besöksnäringen

Skriftlig fråga 2020/21:2563 av Cecilia Widegren (M)

Fråga 2020/21:2563 En röd tråd i restriktioner för besöksnäringen av Cecilia Widegren M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Efterlevnad av restriktioner är A och O för att på bästa sätt minska smittspridningen. Det är därför extra viktigt att regeringens och statsrådet Baylans S ansvar är tydligt, transparant och begripligt

Inlämnad: 2021-04-15 Svarsdatum: 2021-04-28 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2563 av Cecilia Widegren (M) (pdf, 88 kB)

Moderaternas ledamöter

Moderaternas ledamöter och ersättare i kammaren.