Moderaterna

Moderaternas logotyp
  • moderat.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]moderaterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Riktade resurser mot köer i cancervården

Skriftlig fråga 2019/20:179 av Camilla Waltersson Grönvall (M)

Fråga 2019/20:179 Riktade resurser mot köer i cancervården av Camilla Waltersson Grönvall M till Socialminister Lena Hallengren S Var tionde minut får en människa i Sverige det omvälvande beskedet att de har cancer. Bara den som själv har fått cancer kan nog fullt ut relatera till de starka känslor av oro och ångest,

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-24 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:179 av Camilla Waltersson Grönvall (M) (pdf, 105 kB)

Häktesplatser i Västerås

Skriftlig fråga 2019/20:175 av Mikael Damsgaard (M)

Fråga 2019/20:175 Häktesplatser i Västerås av Mikael Damsgaard M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Västerås, som är Sveriges sjunde största kommun, har sedan fyra år inget häkte. Det betyder att polisen får lägga stora resurser på transporter till andra städer såsom Uppsala, Örebro och Karlstad.

Inlämnad: 2019-10-14 Svarsdatum: 2019-10-23 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:175 av Mikael Damsgaard (M) (pdf, 86 kB)

Utvecklingstid

Interpellation 2019/20:46 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2019/20:46 Utvecklingstid av Lars Beckman M till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Regeringen ska under 2020 införa utvecklingstid. Reformen påminner om det tidigare ledighetsexperimentet friår, som avskaffades 2007 av alliansregeringen. Fullt friska människor fick i mitten av 2000-talet utöva rekreation

Inlämnad: 2019-10-11 Svarsdatum: 2019-11-05 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Interpellation 2019/20:46 av Lars Beckman (M) (pdf, 87 kB)

Moderaternas ledamöter

Moderaternas ledamöter och ersättare i kammaren.