Moderaterna

Moderaternas logotyp
  • moderat.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]moderaterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skatter på företag

Interpellation 2019/20:194 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2019/20:194 Skatter på företag av Kjell Jansson M till Finansminister Magdalena Andersson S Regeringen har sedan 2014 bedrivit en ekonomisk politik som har försvårat företagande och tillväxt. Skatterna har ökat kraftigt, regleringarna har ökat och reformerna har uteblivit. Företagsklimatet har försämrats,

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2020-01-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2019/20:194 av Kjell Jansson (M) (pdf, 85 kB)

Insynsråd hos SCB

Interpellation 2019/20:193 av Mattias Karlsson i Luleå (M)

Interpellation 2019/20:193 Insynsråd hos SCB av Mattias Karlsson i Luleå M till Finansminister Magdalena Andersson S Insynsråden vid de statliga myndigheterna har en viktig uppgift. Ett insynsråds uppgift är att utöva insyn och att ge myndighetschefen råd. Det tillgodoser behovet av demokratisk insyn och medborgerligt

Inlämnad: 2019-12-05 Svarsdatum: 2019-12-20 Besvarare: Statsrådet Lena Micko (S)

Interpellation 2019/20:193 av Mattias Karlsson i Luleå (M) (pdf, 78 kB)

Åtgärder mot vattenbrist

Skriftlig fråga 2019/20:591 av Alexandra Anstrell (M)

Fråga 2019/20:591 Åtgärder mot vattenbrist av Alexandra Anstrell M till Statsrådet Mikael Damberg S Nästan var fjärde kommun som har svarat på en enkät från Ekot upplever att problemen med vattenbrist blivit större. Det är kommunerna som har huvudansvaret för den allmänna dricksvattenförsörjningen, och kostnader för

Inlämnad: 2019-12-06 Svarsdatum: 2019-12-18 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2019/20:591 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 88 kB)

Moderaternas ledamöter

Moderaternas ledamöter och ersättare i kammaren.