Socialdemokraterna

Socialdemokraternas logotyp
  • socialdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]socialdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Måltidsavgifter i äldreomsorgen

Skriftlig fråga 2019/20:447 av Anna Vikström (S)

Fråga 2019/20:447 Måltidsavgifter i äldreomsorgen av Anna Vikström S till Socialminister Lena Hallengren S Måltidsavgiften inom särskilt boende kan innebära att den äldre inte får tillräckligt med pengar över för att betala nödvändiga utgifter, det vill säga inte har tillräckligt med medel för utgifter som ingår i förbehållsbeloppet.

Inlämnad: 2019-11-20 Svarsdatum: 2019-11-27 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:447 av Anna Vikström (S) (pdf, 89 kB)

Hastighetsbegränsningen på riksväg 34/23

Skriftlig fråga 2019/20:367 av Nermina Mizimovic (S)

Fråga 2019/20:367 Hastighetsbegränsningen på riksväg 34/23 av Nermina Mizimovic S till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Nyligen sänktes hastigheten på riksväg 34/23 från 90 till 80 kilometer i timmen. Riksväg 34/23 passerar genom både Hultsfred och Vimmerby kommun. Båda kommunerna är beroende av att ha tillgång till

Inlämnad: 2019-11-13 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:367 av Nermina Mizimovic (S) (pdf, 88 kB)

Preskriptionstiden för sexualbrott mot barn

Skriftlig fråga 2019/20:344 av Adnan Dibrani (S)

Fråga 2019/20:344 Preskriptionstiden för sexualbrott mot barn av Adnan Dibrani S till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S När det gäller sexualbrott mot barn börjar preskriptionstiden att räknas från den dag då barnet vuxit upp och fyller 18 år, inte från den dag då brottet begicks. Det här är i grunden

Inlämnad: 2019-11-08 Svarsdatum: 2019-11-20 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:344 av Adnan Dibrani (S) (pdf, 89 kB)

Socialdemokraternas ledamöter

Socialdemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.