Sverigedemokraterna

Sverigedemokraternas logotyp

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Suicidprevention

Skriftlig fråga 2018/19:959 av Fredrik Lindahl (SD)

Fråga 2018/19:959 Suicidprevention av Fredrik Lindahl SD till Socialminister Lena Hallengren S Socialstyrelsens senaste statistik Statistik om dödsorsaker 2018 artikelnummer 2019-9-6298 visar att antalet självmord i Sverige fortsätter att öka. En trend som tyvärr har fortsatt sedan 2016. Trots att den dåvarande regeringen

Inlämnad: 2019-09-09 Svarsdatum: 2019-09-25 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2018/19:959 av Fredrik Lindahl (SD) (pdf, 99 kB)

Skatt på lätta lastbilar

Skriftlig fråga 2018/19:949 av Thomas Morell (SD)

Fråga 2018/19:949 Skatt på lätta lastbilar av Thomas Morell SD till Finansminister Magdalena Andersson S När den nya mät- och körcykeln WLTP aktiveras nästa år kommer det nuvarande bonusmalus-systemet att slå undan benen på många företag i form av rejäla skattehöjningar. Skattehöjningen på en lätt lastbil kan bli hela

Inlämnad: 2019-09-04 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:949 av Thomas Morell (SD) (pdf, 85 kB)

En moderniserad och teknikneutral gentekniklagstiftning

Interpellation 2018/19:314 av Staffan Eklöf (SD)

Interpellation 2018/19:314 En moderniserad och teknikneutral gentekniklagstiftning av Staffan Eklöf SD till Statsrådet Jennie Nilsson S Användning av genteknik styrs i stort av EU-gemensamma regler som ska se till att endast säkra tillämpningar kommer ut på marknaden. Dessa regler fokuserar på den modifieringsteknik som

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-10-01 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:314 av Staffan Eklöf (SD) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En moderniserad och teknikneutral gentekniklagstiftning

Sverigedemokraternas ledamöter

Sverigedemokraternas ledamöter och ersättare i kammaren.