Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trafikförordningen och utbildning av utryckningsförare

Skriftlig fråga 2019/20:1010 av Jessica Thunander (V)

Fråga 2019/20:1010 Trafikförordningen och utbildning av utryckningsförare av Jessica Thunander V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I dag får en utryckningsförare, till exempel polisaspirant, ambulansförare eller räddningspersonal, under utbildning aldrig träna svåra och komplicerade situationer i stadsmiljö och/eller

Inlämnad: 2020-02-24 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1010 av Jessica Thunander (V) (pdf, 88 kB)

Utredningen om faderskap och föräldraskap

Skriftlig fråga 2019/20:992 av Jon Thorbjörnson (V)

Fråga 2019/20:992 Utredningen om faderskap och föräldraskap av Jon Thorbjörnson V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Utredningen om faderskap och föräldraskap SOU 2018:68 tillsattes på våren 2017 och fick i uppdrag att se över delar av föräldrabalkens regler om fastställande av faderskap och föräldraskap.

Inlämnad: 2020-02-19 Svarsdatum: 2020-02-26 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:992 av Jon Thorbjörnson (V) (pdf, 88 kB)

RUT-avdraget

Skriftlig fråga 2019/20:980 av Tony Haddou (V)

Fråga 2019/20:980 RUT-avdraget av Tony Haddou V till Finansminister Magdalena Andersson S RUT-avdraget skulle finansiera sig självt och inte belasta statskassan. Det skulle dessutom göra svarta jobb vita. Riksrevisionens granskning visar dock att så blev det inte. Förra året kostade RUT-avdraget staten 5,4 miljarder kronor.

Inlämnad: 2020-02-18 Svarsdatum: 2020-03-04 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:980 av Tony Haddou (V) (pdf, 83 kB)