Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rätt att cykla mot enkelriktat

Interpellation 2019/20:364 av Jens Holm (V)

Interpellation 2019/20:364 Rätt att cykla mot enkelriktat av Jens Holm V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Framkomligheten i täta städer är en utmaning, och långa restider gör det svårare för vardagspusslet att gå ihop. Regeringen har en ambition om att cyklingen ska öka, och det är bra. Cykeln är ett framtidsfordon

Inlämnad: 2020-02-27 Svarsdatum: 2020-03-17 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:364 av Jens Holm (V) (pdf, 87 kB)

Tillgången till wifi på äldreboenden

Skriftlig fråga 2019/20:1019 av Ulla Andersson (V)

Fråga 2019/20:1019 Tillgången till wifi på äldreboenden av Ulla Andersson V till Socialminister Lena Hallengren S Tillgången till wifi påverkar hur tillgänglig den moderna tekniken kan vara för oss människor, oavsett ålder. I dag använder allt fler paddor, mobiltelefoner och datorer för att kommunicera, betala räkningar

Inlämnad: 2020-02-27 Svarsdatum: 2020-03-11 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1019 av Ulla Andersson (V) (pdf, 86 kB)

Turkiets ansvar för de syriska flyktingarna

Skriftlig fråga 2019/20:1017 av Håkan Svenneling (V)

Fråga 2019/20:1017 Turkiets ansvar för de syriska flyktingarna av Håkan Svenneling V till Utrikesminister Ann Linde S Under de nio år som kriget i Syrien har pågått har Turkiet varit en aktiv part i det imperialistiska stormaktsspel som gör att kriget fortfarande pågår. Genom militära maktmedel har Erdoğan utnyttjat situationen

Inlämnad: 2020-02-26 Svarsdatum: 2020-03-11 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1017 av Håkan Svenneling (V) (pdf, 102 kB)