Vänsterpartiet

Vänsterpartiets logotyp
  • vansterpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]vansterpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Breddad skattereduktion till de som bor i lägenhet

Skriftlig fråga 2018/19:946 av Jens Holm (V)

Fråga 2018/19:946 Breddad skattereduktion till de som bor i lägenhet av Jens Holm V till Statsrådet Anders Ygeman S Egen sol- och vindel är ett sätt att ta ansvar för att den el man själv använder produceras på ett hållbart sätt. Sverige införde 2015 en skattereduktion till villaägare som bygger sol- och vindel på sitt

Inlämnad: 2019-09-03 Svarsdatum: 2019-09-11 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2018/19:946 av Jens Holm (V) (pdf, 88 kB)

Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2018/19:310 Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag av Tony Haddou V till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt januariavtalet föreslås att kravet på aktiekapital sänks från 50 000 till 25 000 kronor den 1 januari 2020. Frågan har snabbutretts med en svepande konsekvensanalys, och

Inlämnad: 2019-08-29 Svarsdatum: 2019-09-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:310 av Tony Haddou (V) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Lägre kapitalkrav för privata aktiebolag

Ordning och reda kring elskotrar

Interpellation 2018/19:307 av Jens Holm (V)

Interpellation 2018/19:307 Ordning och reda kring elskotrar av Jens Holm V till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Användandet av elskotrar/elsparkcyklar sprider sig lavinartat i Sverige och internationellt. Många upplever elskotern som ett smidigt färdmedel för att ta sig fram mellan relativt korta punkter i en stad.

Inlämnad: 2019-08-27 Svarsdatum: 2019-10-03 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:307 av Jens Holm (V) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Ordning och reda kring elskotrar