Tid: 9.00–12.00
Plats: Förstakammarsalen, ingång Riksplan
Skatteutskottet håller ett öppet seminarium om internationellt samarbete mot skatteflykt.
Våren 2013 inledde OECD tillsammans med G20-länderna ett stort och övergripande arbete med att se över de internationella skatteprinciperna på centrala områden. Syftet med BEPS-projektet (Base Erosion and Profit Shifting) är att motverka skattebaserosion och flyttning av vinster.
Seminariet kommer att belysa vad projektet kan förväntas betyda globalt, för Sverige, det svenska skattesystemet och för svenska företag. En annan väsentlig fråga rör utvecklingsländernas medverkan i projektet och deras möjligheter att dra nytta av BEPS-projektets resultat.
För åhörare i Förstakammarsalen tolkas seminariet till engelska och svenska. Webb-tv-sändningen är på svenska.
Program
Tid |
Programpunkt |
09.00–09.05 |
Per Åsling (C), skatteutskottets ordförande Inledning |
09.05–09.30 |
Grace Perez-Navarro, Centret för skattepolicy och administration, OECD Presentation av OECD:s arbete mot vinstförflyttning och baserodering |
09.30–09.45 |
Anna Ryott, Swedfund Berättar om Swedfunds arbete mot internationell fattigdom och ger perspektiv på OECD:s projekt |
09.45–10.00 |
Penny Davies, Diakonia Om skatteflyktens konsekvenser för tredje världen |
10.00– 10.15 |
Krister Andersson, Svenskt Näringsliv Kommentar om OECD:s handlingsplan och framtiden |
10.15–10.30 |
Paus |
10.30–10.45 |
Yvonne Bertlin, Astra Zeneca Om konsekvenserna av OECD:s projekt för ett stort multinationellt företag |
10.45–11.10 |
Magdalena Andersson (S), finansminister Om regeringens syn på BEPS-arbetet |
11.10– 11.55 |
Frågestund |
11.55– 12.00 |
Leif Jakobsson (S), skatteutskottets vice ordförande Avslutning |